ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز برقی تفال
سیگار برگ
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
آموزشگاه آشپزی
دوره های آموزش شیرینی پزی
آموزش کافی شاپ
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
چاپ
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1397/2/13  ساعت: ۰۸

1212(ه.ق) درميدان خان و در كنار هتل زنبق يزد مجموعه خان يزد واقع مي‌ باشد. اين حمام در زميني به مساحت 1170 متر مربع و با زير بناي 900 متر مريع بنا هتل زنبق يزد گرديده  هتل تهراني يزد كه شامل بخش هاي مختلفي از جمله گاوروتون، شاه نشين، خزينه مي‌ باشد. امروزه از اين بنا به عنوان چايخانه هتل تهراني يزد و رستوران سنتي استفاده مي‌ گردد. حمام خان (گرمابه نور) داراي سه مسير دسترس است كه آن را به ميدان خان، بازارچه كاشيگري و بافت مسكوني مجاور مرتبط مي سازد. بناي هتل زنبق يزد حمام مشتمل بر ورودي ها،  هتل تهراني يزد سربينه، گرمخانه و فضاهاي مرتبط با آنها و همچنين استخري در كنار گرمخانه مي باشد. فضاي سربينه از نظر مساحت و تزيينات از ساير فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سكوهاي هتل زنبق يزد نشيمن و رخت  هتل تهراني يزد كن و جاي نهادن كفش تعبيه شده است. اين فضا با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنايي آن از طريق نورگير زيباي تعبيه شده در گنبد تامين مي شود. سطوح داخلي سربينه در اصل با هتل زنبق يزد نقاشي هايي هتل تهراني يزد مزين بوده كه امروزه تنها بخشي از آن تزيينات برجاي مانده است. حمام خان يزد در هتل زنبق يزد دوره اخير تعمير هتل تهراني يزد و بازسازي شده و با تغيير كاربري به چاپخانه سنتي تبديل يافته و جديداً نيز به ثبت تاريخي رسيده است.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/10/20  ساعت: ۱۰

 

پوستر ازجمله سوژه‌هاي موردعلاقه من  چاپ تراكت جهت طراحي است چون قوانين آن با بكارگيري روش‌هاي مختلف قابل‌انعطاف هستند و ازاين‌رو مي‌توان  چاپ تراكت خلاقانه و جسورانه عمل كرد و احساسات همگان را برانگيخت. برخي از پوسترها نظير چاپ تراكت پوسترهايي مربوط به موسيقي و وقايع، انسان را هيجان‌زده مي‌كنند و برخي ديگر تنها چاپ تراكت منبعي براي اطلاعات هستند. نكته اصلي در طراحي پوستر، ايجاد تعادل و هماهنگي بين عنوان،  چاپ تراكت كپي، تصاوير و آرم‌هاست. وقتي اين مورد محقق شد يك پوستر ايده آل خواهيد داشت.شناخت چاپ تراكت نوع مخاطب و نوع محصول / خدمات / حوادث اولين جز از اطلاعات منتقدانه براي يك چاپ تراكت پوستر بشمار مي‌رود. بعد از آن حالات، احساسات يا عكس‌العمل‌هايي كه از طريق چاپ تراكت رنگ‌ها، فونت و شكل‌ها هدايت مي‌شوند كار را تمام مي‌كند.در ادامه، ۲۵ نكته عنوان‌شده كه با بكارگيري آنها مي‌توان تم يك طراحي كه حاوي پيام پوستر است را دريافت كرد. ۱- استفاده از رنگ‌ها در جهت توليد انرژي، استنباط تم و جلب‌توجه رنگ يك جنبه از انرژي است كه طيف وسيعي دارد. رنگ‌ها چاپ تراكت با توليد انرژي بر درك تم طراحي و جلب‌توجه نقش بسزايي دارد. با توجه به موضوع پوستر،   چاپ تراكت رنگ‌ها ممكن چاپ تراكت است پررنگ، نامحسوس و يا رمانتيك باشند. شما مي‌توانيد با همه رنگ‌ها كار كنيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/3/1  ساعت: ۱۷

يقين بداند چه چيزي را مي خواهد به چاپ تراكت مخاطبان خود انتقال دهد. 2-كاملا مطالب درج‎شده را به صورت واضح و روشن مطرح كند.3- بتواند مخاطب خود را ترغيب و تشويق به موضوعات تراكت كند. 4- ارتباط صحيح و پيوستگي و هماهنگي بين تصاوير و متن برقرار باشد تا اولين نگاه مخاطب به تراكت، او را وادار به پي‎گيري و جهت‎پذيري انتخاب او در خبر تراكت كند. نكته‎ي مهم در طراحي تراكت‎هاي تبليغاتي اين است كه طراحي گيرا داشته باشد و مطالب به گونه‎اي خلاصه در آن چيده شده باشد كه چشم بيننده خسته نشود. در طراحي بايد سعي شود كه مطالب مهم، بزرگ‎تر باشند و بهتر است اين مطالب به گونه‎اي باشد كه بيننده را جلب كند و بيننده مشتاق شود كه آن را بخواند. استفاده از رنگ‎هاي چاپ تراكت هم‎خانواده و تركيب رنگ‎ها در طراحي بسيار مهم است.كيفيت طراحي، نوع كاغذ، و نوع چاپ تراكت، نقش موثري در جذابيت و گيرايي تراكت در ديد مخاطبان شما دارد.غالبن در صفحه‎ي روي تراكت عناويني مانند نام واحد و يا مركز مورد نظر و معرفي فعاليت‎هاي او ـ امتيازات (اولين توليدكننده، تنها موسسه، و يا استاندارد وايزوهاي رايج و غيره)، شرايط مرتبط با اعلام تراكت (به مناسبت روز افتتاح نمايش‎گاه و يك گالري و غيره)، زمان، نشاني، تلفن، فكس، ايميل، درج شود و در قسمت پشت صفحه، توضيحات در رابطه شرح تحول در آن ذكر مي‌شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/3/1  ساعت: ۱۷

عمليات قبل از چاپ مهم‌ترين بخش در  چاپ كارت ويزيت فـرآيند تـوليد سفارشات چاپي است، كه شامل: كنترل فني كليه مراحل از طراحي تا چاپ، تنظيم سند چاپ كارت ويزيت چاپي، مشاوره با كارفرما و بررسي نوع سفارش و تعيين بهترين شيوه چاپ بر اساس اطلاعات داده شده از طرف كارفرمااست. چاپ تراكت اين مجموعه با در نظر داشتن موارد ذكر شده همواره با آغوشي باز آماده‌ي ارائه‌ي خدمات مشاوره، نظارت و اجرا در زمينه‌ي چاپ افست مي‌باشد. عمليات قبل از چاپ مهم‌ترين بخش در فـرآيند چاپ كارت ويزيت تـوليد سفارشات چاپي است، كه شامل: كنترل فني كليه مراحل چاپ تراكت از طراحي تا چاپ، تنظيم سند چاپي، مشاوره با كارفرما و بررسي نوع سفارش و تعيين بهترين شيوه چاپ بر اساس اطلاعات داده شده از طرف كارفرمااست. چاپ كارت ويزيت اين مجموعه با در نظر داشتن موارد ذكر شده همواره با آغوشي باز آماده‌ي ارائه‌ي خدمات مشاوره، نظارت و اجرا در زمينه‌ي چاپ افست مي‌باشد. عمليات قبل از چاپ مهم‌ترين بخش در فـرآيند تـوليد سفارشات چاپي است، كه شامل: كنترل فني كليه مراحل از طراحي تا چاپ، تنظيم سند چاپ كارت ويزيت چاپي، مشاوره با كارفرما و بررسي نوع سفارش و تعيين بهترين چاپ تراكت شيوه چاپ بر اساس اطلاعات داده شده از طرف كارفرمااست.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/3/1  ساعت: ۱۷

جديدترين تكنولوژي در خدمات چاپ ، ديجيتال كارت ويزيت مي باشد هرچه زمان مي گذرد اين سيستم رشد بيشتري پيدا مي كند و به نظر مي رسد در آينده اي نزديك جايگزين ديگر روش هاي چاپ شود از جمله مهمترين ويژگي هاي چاپ ديجيتال اين است كه به خدمات دهنده آن اين امكان را مي دهد كه هر كار چاپي را در هر تيراژي حتي يك نسخه ارائه نمايد كه اين بساير منحصر به فرد است اما از سويي ديگر اين امر خود مشكل ساز است، چرا كه اين يعني هزينه يك برگ با 10000 برگ فرقي نمي كند لذا با توجه به قيمت هاي مواد مصرفي در چاپ ديجيتال هزينه نهايي تمام شده آن در تيراژ هاي 1000 به بالا بسيار بيشتر از چاپ افست مي شود به علاوه بايد به اين نكته مهم توجه داشت كه كيفيت  چاپ ديجيتال بسيار پايين تز از چاپ افست مي باشد و كيفيت رنگ هاي آن نيز كمتر است.تفاوت اصلي بين چاپ ديجيتال و روشهاي سنتي چاپ مثل ليتوگرافي و چاپ افست، فلكسوگرافي، گراور، يا لترپرس در استفاده نكردن از پليتهاي چاپ است كه در نتيجه مراحل آماده سازي پيش از چاپ سريع تر و ارزان تر هستند. مرسوم ترين روشها شامل چاپگرهاي جوهرافشان و ليزري هستند كه پيگمنت يا تونر را بر كارت ويزيت روي زمينه هاي متنوعي همچون كاغذ، كاغذ عكاسي، كانواس يا بوم، چوب، فوم، شيشه، سنگ و ... مي‌نشانند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/3/1  ساعت: ۱۷

اختراع فن چاپ درحقيقت تراكت به قرن ها پيش از  گوتنبرگ، كه نامش به عنوان مخترع چاپ در تاريخ به ثبت رسيده است، برمي گردد. تراكت آسوريان چند هزار سال قبل از ميلاد بر خشت­هايي از گل ‌رس تراكت مهر مي‌زدند. استفاده حروف قابل انتقال نيز ميان سال‌هاي 1051 و 1058 در چين آغاز شد. مخترع اين حروف فردي به نام پي‌شنگ بود كارت ويزيت و حروف هم از گل ‌ تراكت رس ساخته مي‌شد. حروف دستي و حروف قلعي كه پس از آنها به كارآمد، هيچ يك رواجي نيافت؛ برعكس حروف چوبي متداول شد. تا اين‌كه در سال 1440، گوتنبرگ ظاهراً بدون اطلاع از كار چيني‌ها، حروف قابل كارت ويزيت انتقال را اختراع كرد و براي هر يك از حروف الفبا يك حرف جداگانه به كار برد. تراكت حروف متحرك را چيني‌ها اختراع كردند؛ ولي  تراكت گوتنبرگ كه حرفه اش زرگري بود، آلياژ تراكت مناسب براي ريخته­گري حروف را از سرب و آنتي موآن به دست آورد و سپس نسبت هر يك از اين دو فلز را ه كارت ويزيت ­گونه­اي انتخاب كرد كه حروف بيش از حد سخت و نرم نباشند. وي براي مركب چاپ هم فرمول مناسبي تراكت يافت و خلاصه با رفع موانع و حل مشكلات عمل چاپ را ميسر و اجرايي كرد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/3/1  ساعت: ۱۷

وقتى مسافرى وارد شهرى رزرو هتل مى شود و درهتلى سكونت اختيار مى كند سؤالاتى به شرح زير را پيش رو خواهدداشت : نحوه آشنائي با اماكن متبركه ، موزه ها، ييلاقها، آثار تاريخى، پاركها وگردشگاهها،كتابخانه هاى مهم و غيره نحوه دريافت اطلاعات لازم در مورد نشانى، فاصله و وسيله اياب و ذهاب جهت بازديد از محلهاى مذكور فاصله هتل تا فرودگاه و يا ايستگاه راه آهن و زمان لازم براى اياب و ذهاب به چه طريقى مى توان براى گردش در شهر رزرو هتل يا رفتن به جاهاى ديدنى اتومبيل كرايه كرد طرز كار و استفاده از دستگاه تهويه مطبوع برق هتل چند ولت است ؟ طرز كار كليد هاى تهويه چگونه است ؟ ساعت كار رستوران و ساير قسمتهاى رزرو هتل (به طور دقيق) امانت را به كجا رزرو هتل بايد سپرد و رسيد گرفت ؟ آب دستشويى، آشاميدنى است يا خير ؟ ساعت تخليه اتاق يا (Check out) چه موقعى است ؟ پيشخدمت را به چه وسيله مى توان احضار كرد (تلفن يا زنگ )؟ در صورتى كه اتاق تلويزيون دارد چه ساعتى برنامه خواهد داشت ؟ زمان لازم براى شستشوى لباسهاى كثيف و برگردانيدن مجدد آنها چقدر است ؟ آيا ورود رزرو هتل سگ و يا ساير حيوانات خانگي به هتل ممنوع است ؟ در چه بخش هائي از رزرو هتل ورود كودكان ممنوع مي باشد ؟ آيا مي توان غذا و يا نوشيدني را از بيرون به داخل اتاق ها برد ؟ معمولاً در هتل ها كليه اطلاعات عمومى مربوط به شهر و حتى كشور مقصد ، راهنماي هتل و . . . در پوشه ميهمان يا در دفترچه يا جزوه يا مجموعه اى تهيه و چاپ گرديده و دراتاق مسافران گذاشته شده است تا به پرسشهاى انفرادى و تضييع وقت نياز نباشد . در بدو ورود به هتل نسبت به دريافت كارت ويزيت هتل اقدام نمائيد رزرو هتل تا در موارد خاص نظير بيماري ، تصادف ، گم شدن و . . با ارائه آن به پليس يا هر شخص ديگري كه قصد كمك به شمارا دارد بدون نياز به دانستن زبان خارجي به هتل انتقال يابيد .

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1396/1/10  ساعت: ۱۴

در اين مرحله ذهنيات يك طراح بر روي تراكت بستر مورد نظر منتقل شده و در بعضي موارد  آخرين مرحله از زنجيره عمليات چاپ بشمار ميرود. يك طراح به اندازه آشنايي اش از دستگاه و فرآيند چاپ  مياواند كارهايش را سفارشي تر  مقرون بصرفه تر و يا سريعتر كارت ويزيت به چاپ برساند. يك ناظر چاپ اصولا اگر در اين مرحله ضعف داشته باشدشايد اصلا نتواند كارت ويزيت سفارش بگيرد. چون مشتري براي همين او را استخدام كرده تا كارهايش را بدون عيب و نقص و يا هزينه هاي اضافي به چاپ برساند. يك كارگر چاپچي هم كه اگر از دستگاهي كه با آن كار ميكند چيزي نداند تراكت  وضع و حالش معلوم است.عمليات براي توليد بسياري از كارت ويزيت محصولات چاپي  در مرحله چاپ تمام نمي شوند.به فرايندها و تخصصهاي متعدد ديگري پس از چاپ احتياج است  تا مثلا يك جعبه محصول و يا يك ساك دستي تبليغاتي آماده براي استفاده شوند.مراحلي مانند روكش (انواع ورني و سلفون) تيغ زني  برجسته كاري و طلاكوب  قالب سازي  ترموگرافي  جعبه كارت ويزيت چسباني  فنركشي صحافي و... همگي بعد از مرحله چاپ انجام ميشوند تراكت.بسته به شغل شما  ممكن است با يكي يا چند تا از اين صنوف ارتباط پيدا كنيد.

 جواب واقعي براي كسي كه ميخواهد وارد اين صنعت بشود اين است كه بايد مجموعه اي از دوره هاي تئوري و عملي را طي نمايد تا درنهايت بتواند بر كار خود مسلط كارت ويزيت باشد.نكته جالب هم در اين صنف و هم در ساير مشاغل اين است كه هيچ انساني تراكت در هيچ تخصصي نميتواند ادعا نمايد كه به انتهاي راه رسيده و از همه ريزه كاريها باخبر است . در هر زمينه تنها افرادي زنده و پويا هستند كه هرلحظه خود را براي يادگيري نكات جديد آماده نگهدارند و برنده مسابقه كسي است كه بيشتر در موارد موشكافي نموده و تراكت بدنبال بدست آوردن پاسخ سئوالاتش باشد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/11/27  ساعت: ۱۸

 بازبيني آخرين نمونه. نمونه‌اي كه در آن غلط چاپي نباشد و بتوان آن را براي صفحه‌آرايي يا تكثير فرستاد، نمونة آخر خوانده مي‌شود. قيمت طراحي اگر در حروفچيني / حروفنگاري تخصص و دقت به كاررود، امكان دارد كه نمونة اول، آخرين نمونه محسوب شود؛ اما اگر غلط چاپي در نمونه باشد، بايد آنقدر نمونه‌ها را تكرار كرد تا نمونة نهايي به دست آيد. گاه ممكن است كه براي رسيدن به نمونة آخر، حتي ده‌بار نمونه گرفته شود. نمونة آخر را معمولاً كسي مي‌بيند و اجازة تكثير مي‌دهد كه دقيق و مسؤول باشد. 6. صفحه‌آرايي و تنظيم نهايي. صفحه‌آرايي، تنظيم آخرين نمونه چاپي است قيمت چاپ كه از هر حيث براي چاپ آماده باشد. در مرحلة صفحه‌آرايي، طرحها، تصويرها، نقشه‌ها، نمودارها، جدولها، سرصفحه‌ها، پاصفحه‌ها، زيرنوشتها، شمارة صفحه‌ها و مانند آنها همه در جاي خود قرار مي‌گيرند

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/11/27  ساعت: ۱۸

گاه ممكن است با يك بار نمونه‌خواني، نمونه براي چاپ آماده شود و گاه ممكن است چندين بار نمونه‌خواني يا حتي تجديد حروفچيني / حروفنگاري ضرورت داشته باشد. معمولاً كتابهاي مرجع، مانند فرهنگها، دايره‌المعارفها، كتابهاي درسي كارت ويزيت ، متنهاي مقدس ديني، آثار حقوقي به نمونه‌خواني‌هاي مكرر و دقيق نياز دارد تا كاملاً اطمينان حاصل شود كه متن بدون غلط است. يكي از كتابهاي بسيار كم غلط در زبان فارسي كه نمونه‌خواني آن بسيار دقيق انجام گرفته است، داير‌ه‌المعارف فارسي به سرپرستي غلامحسين مصاحب است. چاپ نمونه‌خواني و چگونگي مراحل، دفعات، و نوع آن به سياست و روش ناشر بستگي دارد. بعضي ناشران هستند كه خوانندگان به توجه و دقت آنها در اين خصوص اعتماد دارند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

 كه از چوب به دست مي‌آيد، در چوبهاي نرم 3 تا 5 ميليمتر و در چوبهاي سخت قدري بيش از يك ميليمتر طول دارد. قطر الياف بين 2 تا 3 صدم ميليمتر است. كارت ويزيت چوب، حاول سلولز، لينين (عامل گره خوردن الياف به هم) ، مواد مومي، صمغي، معدني، آلي و چربي است. از ميان اين مواد، لينين در پخت خمير و در نهايت كيفيت كاغذ از بقيه مهمتر است. تناسب درصد اين چاپ كارت ويزيت مواد موجب مي‌شود كه كاغذ دوام و كيفيت بيشتري داشته باشد و در نهايت كتاب بهتر و سالمتر عمر كند؛ بويژه در نقاطي كه تأثير آب و هوا بيشتر است. چنانچه درمرحلة پخت به عوامل و فرايندهاي شيميايي درست توجه نشود، بعضي مواد فاسدكننده و فسادپذير در كاغذ مي‌ماند و به آن آسيب مي‌رساند. در كتابهاي نفيس و ارزشمند كه جنبة تاريخي ، هنري و فني دارد، كيفيت كاغذ از مهمترين نكته‌هايي است كه در نظر مي‌گيرند؛ چاپ تراكت براي مثال اين كتابها را روي كاغذهايي چاپ مي‌كنند كه در تهيه و توليد آنها اسيد به كار نرفته باشد. سرمايه‌گذاريهاي مطمئن بر كتابهاي نفيس و هنري در صورتي انجام مي‌گيرد كه نسبت به كيفيت و دوام كاغذ آنها اطمينان وجود داشته باشد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

 در ايران جوان است و هنوز نمي‌تواند همة نيازهاي داخلي را تأمين كند. كارخانة كاغذ پارس در هفت تپه (خوزستان) از تفالة نيشكر، كاغذ چاپ و تحرير توليد مي‌كند. كارت ويزيت كارخانه‌هاي ديگر كاغذسازي كشور، از چوب جنگلهاي شمال ايران، چوب صنوبر، تفالة نيشكر، و كاغذهاي باطله، كاغذهاي چاپ و تحرير و روزنامه توليد مي‌كنند. همچنين طرحهايي براي بازيافت كاغذ از مواد مصرف شده و زايد در دست بررسي است. ايران امكانات لازم را براي خودكفايي در توليد كاغذ دارد و اگر بخواهد چاپ كارت ويزيت نيازهاي خود را با توليد داخلي و بدون واردات از كشورهاي ديگر تأمين كند، خواسته‌اش با احداث چند كارخانة كاغذسازي بخوبي تأمين مي‌شود.

ويژگيهاي ديگر كاغذ.گفتيم كه كاغذ از الياف گياهي تشكيل شده است. اما الياف كاغذ به تنهايي عيين‌كنندة كيفيت كاغذ نيست، بلكه مواد ديگري كه در كاغذ چاپ تراكت هست، و چگونگي پخت خمير و مراحل شيميايي و مكانيكي كاغذ در جنس و كيفيت نهايي آن تأثير مستقيم مي‌گذارد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

 در قرن پانزدهم در هلند، سويس و انگلستان فعال شد، پيش از اين در ايتاليا، فرانسه و آلمان فعال بود؛ سپس به امريكا راه يافت و در آنجا نيز رونق گرفت. از اواخر كارت ويزيت سدة هجدهم نخستين ماشينهاي سادة كاغذسازي در اروپا اختراع شد و از سدة نوزدهم امريكا با قدرت و امكانات اقتصادي فراوان به جرگة كشورهاي توليدكنندة كاغذ پيوست. از همي سده، تحقيق  چاپ كارت ويزيت دربارة تركيب شيميايي مواد كاغذ و توليد مكانيكي آن آغاز و با روشهاي اصلاحي و تكميلي ، توليد انبوه كاغذ به صورتي كه تقريباً اكنون مي‌بينيم و به شيوة صنعتي از سدة نوزدهم آغاز شد. در سدة بيستم در توليد انواع كاغذ تغييرات اساسي كمّي و كيفي روي داد. هم‌اكنون به كمك شيوه‌ها و دستگاههاي مجهز، به پشتوانة تحقيقات علمي و فني فراوان و تجربه‌هاي صنعتي بسيار و به اتكاي سرمايه‌گذاريهاي بسيار كلان براي مصرف و سود، انواع كاغذهاي مختلف براي مصرفهاي گوناگون و در مقياسهاي عظيم توليد مي‌شود. صنعت كاغذ ييك از عظيمترين چاپ تراكت صنايع جهان و اقتصاد آن يكي از بزرگترين اقتصادهاي دنياست. كشورهايي كه در توليد كاغذ براي مصارف چاپي كارآمدتر و مشهورترند، عبارتند از : كانادا، امريكا، سوئد، فنلاند، ژاپن و برزيل. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

اين صنعت ظرف مدتي حدود 5 قرن از سمرقند به بعداد، و از آنجا به دمشق، فلسطين، يمن، طرابلس، مصر و مراكش رسيد. از راه شمال افريقا به اندلس و جنوب اروپا، كارت ويزيت و از مصر و فلسطين به سيسيل و ايتاليا راه يافت و به اين ترتيب صنعت كاغذسازي چينيان از طريق مسلمانان به اروپاييان منتقل شد و از قرن سيزدهم ميلادي به بعد، كه كارگاههاي كاغذسازي بسياري در اروپا تأسيس گرديد، به صنعتي پررونق و گسترده در اروپا تبديل شد. عده‌اي احتمال داده‌اند كه اروپاييان با تجزية مواد  چاپ كارت ويزيت كاغذهايي كه به اروپا وارد مي‌كردند و راز ساختن آن پي برده، شيوه‌هاي توليد كاغذ را از نو كشف كرده‌اند. در هر حال اثبات هر كدام از اين ادعاها كار ساده‌اي نيست. آنچه مسلم است اينكه مسلمانان كاغذسازان بسيار چيره‌دست و هنرمندي بودند، اما زماني كه پس از حملة مغولان تمدن اسلامي رو به ضف چاپ تراكت و انحطاط نهاد، صنعت كاغذسازي هم در جهان اسلام از رونق افتاد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

طچينيان از ديرباز از پوست درخت توت و از گَرد ساقة خشك خيزران نوعي كاغذ مي‌ساختند، اما از حدود اوايل قرن دوم ميلادي از تركيب پوست درخت توت كارت ويزيت و الياف كنف كاغذهايي ساختند كه در تمدن چين مصرف داشت. چينيان فن توليد كاغذ را مانند ابريشم و بعضي فنون ديگر پنهان نگاه مي‌داشتند و به اقوام ديگر مي‌آموختند، اما حدود قرن هفتم ميلادي فن كاغذسازي چيني به جزيرة ژاپن راه يافت. پس از ظهور اسلام و گسترش مرزهاي امپراتوري اسلامي، ميان مسلمانان چاپ كارت ويزيت و چينيان برخوردهايي روي داد. ظاهراً نبردي كه در 751م./133هـ .ق. ميان مسلمانان و چينيان در نزديكي سمرقند اتفاق افتاد، عده‌اي از چينيان اسير شدند كه چند تن از آنان كاغذساز بودند. مسلمانان فن كاغذسازي را از همين اسيران آموختند و صنعت كاغذ در شهر سمرقند پاگرفت و اين شهرچاپ تراكت به مركز كاغذسازي تمدن اسلامي تبديل شد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

 براي نوشتن از مواد ديگري استفاده مي‌شد كه كارت ويزيت شناخته‌شده‌تر از همه سنگ، لوح گلي ، استخوان ، پوست ، چرم، برگ درخت و مانند آنها بود. مصريان نخستين قومي بودند كه از گياهي مانند ني، كه در حاشيه‌هاي رود نيل فراوان مي‌روييد ، كاغذ چاپ كارت ويزيت مي‌ساختند. بنا بر مدارك تاريخي، از حدود 3 هزار قبل از ميلاد توليد كاغذ از پاپيروس در مصر آغاز شده و بعدها در عصر تمدن يوناي به اروپا راه يافته و تا رواج پارشمن ـ نوع ديگري از «كاغذ» تهيه شده از پوست حيوانات ـ در عصر تمدن روميان، در غرب كاربرد وسيع داشته است. پارشمن از پوست گوسفند يا برّه تهيه چاپ تراكت مي‌كردند. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

در دنياي امروز يكي از موادي كه گسترده‌ترين مصرفها را در زمينه‌هاي مختلف دارد كاغذ است. تصور دنياي بدون كاغذ، در حالي كه وسيلة ديگري جاي آن را  كارت ويزيت نگرفته باشد، بسيار دشوار است. كاغذ، اكنون تنها يكي از ابزارهاي نوشتن نيست، بلكه ماده‌اي است كه كاربردهاي گوناگوني دارد؛ اما قرنهاي بسيار، مهمترين و اصلي‌ترين وسيله براي نوشتن بود. شواهد و دلايل پارينه‌شناسي چاپ كارت ويزيت و باستانشناسي نشان مي‌دهد كه آدمي از ديرينه‌ترين روزگاران در پي يافتن راهها و وسيله‌هايي بوده است كه مقاصد و انديشه‌هاي خود را بر آنها ثبت و ضبط كند و انتقال دهد. مواد گوناگون در نقاط مختلف جهان، كه شكلها و طرحهايي بر آنها ثبت است، گواه تلاشهاي آدمي براي يافته راهها چاپ تراكت و ابزارهاي مناسب است. قدمت خط از 6 هزار سال بيشتر نيست.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

زايد، بويژه موادي را كه براي بافت و دوام كاغذ كارت ويزيت زيانبار باشد، از خمير مي‌زدايند و موادي را كه براي تغيير رنگ خمير لازم است و دوام و كيفيت كاغذ زيانبار شد، از خمير مي‌زدايند و موادي را كه براي تغيير رنگ خمير لازم است و دوام و كيفيت كاغذ را بالا مي‌برد و رنگهاي مطلوب كاغذ را ايجاد مي‌كند به خمير مي‌افزايند. پس از آماده شدن خمير، بار ديگر مراحل مكانيكي آغاز مي‌گردد و در اين مراحل، آب خمير گرفته مي‌شود و پس از فشردن، حرارت دادن و چند عمل ديگر به چاپ كارت ويزيت پهنه‌هاي نازك و عظيم كاغذ تبديل مي‌شود. كاغذها خشك، اتو، صيقل داده و به گِرد لوله‌هايي پيچيده مي‌شود. كاغذ آماده شده به دو صورت لو‌له‌اي (رول يا بوبيني) و ورقي (بندي) براي توزيع و فروش عرضه مي‌شود. كاغذهاي بندي را به صورت ورقه‌هايي در اندازه‌هاي مختلف، اما بيشتر در ابعاد 100×70 ، 120×90 يا 90×60 سانتيمتر و ابعاد ديگر مي‌بْرند ، و هر 500 برگ را در يك دسته، كه اصطلاحاً به آن بند مي‌گويند، چاپ تراكت بسته‌بندي مي‌كنند. مراحل توليد كاغذ در نمودار 1-9 نشان داده مي‌شود. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

 توليد كاغذ بر پاية روشهاي رايج كنوني، چهار مرحله اصلي دارد:

خرد كردن چوب ؛ خمير كردن ؛ شستشو؛ خشك كردن و فشردن.هر كدام از اين مراحل كلي، خود از چندين مرحله تشكيل مي‌شود كه در اينجا به اختصار به  كارت ويزيت آنها اشاره مي‌شود. براي تبديل چوب به خمير كاغذ مجموعه‌اي از عمليات مكانيكي و شيميايي لازم است. تنة درخت را نخست به طولهاي معيني مي‌برند، پوست آنها را مي‌كنند و تنه‌ها را گرد و يك اندازه مي‌كنند. چاپ كارت ويزيت سپس مي‌شويند، خشك، خُرد، غربال و آسيا مي‌كنند، و گَرد چوب را به دست مي‌آورند. از اين مرحله به بعد، عمليات شيميايي هم آغاز مي‌شود. گردة چوب را به دست مي‌آورند. از اين مرحله به بعد، عمليات شيميايي هم آغاز مي‌شود. گردة چوب پس از عمليات ديگري به خميري قهوه‌اي رنگ تبديل مي‌شود. چاپ تراكت خمير كه آماده شد، رنگ‌زدايي و پالايش آغاز مي‌گردد. مواد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :markazechap
تاريخ: 1395/8/30  ساعت: ۰۸

واژه كاغذ ظاهراً در اصل از زبان چيني وارد كارت ويزيت زبان تركي شده، از تركي به زبان عربي راه يافته و از اين طريق وارد زبان فارسي شده است. درمتون قديمي اين واژه را با دال (كاغد) نوشته‌اند. در زبان عربي براي كاغذ كلمة «قِرطاس» را به كار مي‌برند كه از واژة يوناني چاپ كارت ويزيت «خارتِس» ( هم ريشه با واژه يوناني «Charta» گرفته شده است (نگاه كنيد به : معين، محمد، ذيل «كاغذ»؛ مصاحب، غلامحسين، ذيل «كاغذ»). در زبان انگليسي به كاغذ «papre» مي‌گويند كه از لاتيني «papyrus» و يوناني «papuros» گرفته شده است (نگاه كنيد به: Dictionary Heritage American The و ذيل «paper»). كاغذ چيست؟ كاغذ نوعي بافتة گياهي است؛ ورقه‌اي نازك كه از خمير كردن خرده‌هاي چاپ تراكت مواد گياهي ، مانند پوست و چوب درخت، پارچه و پنبه ساخته مي‌شود. در والق الياف گياهي در روند خاصي از توليد از هم جدا و سپس در مرحلة توليد خمير به صورت ديگري تشكيل و فشرده مي‌شود و مادة كاغذ را تشكيل مي‌هد (تصوير 1-9 و 2-9). 

:
برچسب‌ها:

[ ]